top of page

Лизогубівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Харківської районної ради Харківської області

Виховна година з елементами гри «Ми – діти, твої - Україно!»

 

 

 

 

Мета: поглибити знання дітей про Україну, український народ, рідну мову.

Формувати бажання якомога більше дізнатися про історичне минуле своєї Батьківщини.

Ознайомити дітей з вінком-оберегом.

Розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення, естетичні смаки.

Виховувати почуття національної гордості, інтерес до національних оберегів.

Виховувати бажання берегти народні звичаї, традиції, повагу та любов до країни.

Обладнання : легенда, вірші, прислів’я та приказки про державні та національні символи України, вишитий рушник, вишиванка, прапор, герб, запис гімну , український віночок. Дидактичні ігри: «Яка наша мова?», «Яка наша Україна?», «Додай слівце», «Яке наше вбрання?», «Священні символи».

Хід заняття:

 

Психологічний етюд

 

Маленькі наші ніжки

Так добре знають путь.

На службу Україні

Як виростуть, підуть.(діти крокують по колу)

Маленькі наші ручки,

Та кріпнуть і ростуть.

На службу Україні,

Всю працю віддають.(діти піднімають руки від плечей і вгору)

Дитячі в нас серденька,

Та щирі почуття(діти прикладають праву руку до серденька)

Любити Україну

Ми будем все життя (діти піднімають руки вгору та вітаються).

 

 

Вчитель. Добрий день  любі діти, шановні учителі, ми раді зустрічі з вами на нашій класній годині, яка називається  «Ми – діти,твої - Україно!».

 

Сьогодні, діти, ми з вами зустрілися знову,

 

Про маленьких українців поведем розмову.

 

Про теплий, рідний, любий дім,

 

І вишиваночки у нім.

 

Вчитель. Діти, скажіть мені, будь ласка, як називається наша Батьківщина?(Україна)

Давайте сьогодні запалимо свічечку, яка буде символом нашої любові до України. І у ваших сердечках нехай запалає маленький «вогник» гордості за те, що ви – українці. Я прошу пронести цей вогник через усе своє життя. Тож будьте чесні, розумні, горді, любіть свою рідну Батьківщину.

 

ВАМ необхідно по черзі передати свічку та відповісти на питання -  Що для вас означає Батьківщина?

(Вчитель запалює свічку і по черзі передає її кожній дитині.)

 

(мелодія Т.Повалій «Україна моя любов»)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вчитель- Сонце в небі і зоряна ніч солов’їна – це моя Батьківщина.

 

1-а дитина- Батьківщина – це ліс осінній,

2-а дитина- Це домівка моя, і школа

3-а дитина- Батьківщина – це труд і свято,

4-а дитина- Батьківщина – це мама й тато,

5-а дитина- Це твої найкращі друзі.

 

(Діти сідають на стільці)

(Звучить мелодія пісні «Україна» Т.Петриненка)

Настя:  В золотому вінку,

        Який блискотить між пшеничними хвилями,

Саша : Із сяйвом снігів на вершинах Карпат,

      Із величчю гір, що піднялись в Криму,

Вадим : Із озером Світязь, із сивим Дніпром,

Коля : З церквами святими, з красою лісів

Віталік : Крокує до нас вона – земля наших пращурів.

Настя : А звуть її як?

Усі : У к р а ї н а! (3 рази)

Входить із хлібом-сіллю дівчина- «Україна».

Дівчина – «Україна»: Доброго дня Вам, люди добрі! Рясно уквітчана, зеленню закосичена, я даю кожному з вас крила і наснагу, глибінь роздумів і силу звершень, бо ж я ваша ненька - Україна. Ім’я  моє знають у будь-якому куточку світу. А чи знаєте ви, що з’явилось воно вперше  в Іпатіївському  літописі в 1187 році?

                                   Не рік, не два, а довгими віками

                                   Підрубували корінь наш під нами,

                                   Дітей моїх хотіли загубити,

                                   Вони ж живі – і вічно будуть  жити!

Вчитель. Кожна людина, громадянин і патріот своєї країни, бо щодня віддає тепло своїх долонь, розуму,  серця дорогій і милій Україні, щоб вона процвітала, була вільною і незалежною нині і повсякчас, і навіки віків.

Ось на вишитому рушникові лежить духмяний хліб — основа людського життя, символ достатку і процвітання народу. Давайте поміркуємо, скільки праці вкладено в нього. Скільки тепла від людських долонь у цьому короваї, скільки розуму, серця, мудрості, щирості та щедрості людської душі. Уявіть безмежне поле, яке треба підготувати для посіву, засіяти, доглянути, підживити, зібрати... А потім із малесеньких золотих зерняток зробили борошно, а з нього спекли смачний і пахучий хліб, який прийшов до нашого столу, щоб ми були ситі та здорові, щасливі та веселі. А над машинами, які допомагали людям у цьому, працювали вчені, інженери, робітники різних професій, і кожен віддав частинку свого тепла, своєї душі. І ось лежить хліб на вишитому рушникові, а рушник вишивали руки людини і теж вкладали тепло своїх долонь і розуму, і серця, бо в Україні такий звичай — вишивати рушники і на них подавати хліб, як проводжають в далеку дорогу, коли зустрічають дорогих гостей, як символ любові та достатку, щедрості та щирості української душі, щоб було у нас більше добрих друзів у світі, щоб жоден народ не знав страшного голоду.

Вчитель : Діти давайте на протязі нашій класній годині розповімо та покажемо нашій Україні, як ми її любимо, що ми про неї знаємо. А якщо ми щось не будемо знати то попросимо її нам під сказати.  Добре?

 

А зараз кожен з вас подумає, прислухається до свого серця і скаже заповітні та щирі слова про Україну. Яка наша Україна?

Дидактична гра «Яка наша Україна?»

 

Вам необхідно охарактеризувати одним словом яка наша Україна і записати на дошці свою відповідь.

Вчитель (починає) : Україна-  могутня. А ще яка?

 

Діти продовжують. Наприклад: Україна- калинова, квітуча, зоряна, барвінкова, багата, співуча, барвиста, дружня, мила, дорога, гарна, рідна.

Висновок: Молодці! Подивіться ми багатьма словами охарактеризували нашу Україну. Але напевно не хватить усіх слів що є на землі, щоб передати нашу любов до неї.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вчитель Діти, а як називають людей, які живуть на Україні? (українці)

 

А хто ви?(українці)

 

Як називається наша рідна мова?(українською, рідною)

 

Діти, що можна сказати про нашу мову, яка вона?

 

Дидактична гра «Яка наша мова?»

 

Наприклад: мова – солов’їна, милозвучна, калинова, рідна, красива, пісенна, барвінкова, материнська, казкова, співуча.

 

Висновок: Діти незважаючи на те, що ми розмовляємо російської мовою, все одно слід пам’ятати, що  ми з вами українці і рідна наша мова українська.

 

Вчитель Український народ склав багато прислів’їв та приказок про нашу Батьківщину. Давайте зберем зерна народної мудрості в скриньку .

 І нехай ці зерна будуть допомагати нам з кожним днем ставати все мудрішими і розумними.

 

(у вас на партах лежать сердечки, той хто правильно  відгадає прислів’я або приказку напише на серці відповідь і покладе її до скриньки)

 

Дидактична вправа « Додай слівце»

 

Рідний край – земний…(рай).

Що країна, то…(родина).

Людина без вітчизни, як соловей без…(пісні).

Добре тому, хто у своєму…(дому).

Батьківщина-мати, умій за неї …..(постояти!)

Кожен край має свій …..(звичай)

Не бувши на чужині, не оціниш по-справжньому рідної…..( землі)

Та земля мила, де мати …..(родила)

Усюди добре, а дома ….(найкраще)

Друга легше знайти, ніж… (зберегти)

 

Висновок :  Діти як ви розумієте ці прислів’я?

Молодці!

 

Вчитель діти , а по чому впізнають українців в усьому світі?(одягу, вишиванці).

 

Дидактична гра «Яке наше вбрання»

 

Дайте відповіді на мої запитання?

 

Українська сорочка, яка?(вишита, тоненька, лляна, біла).

 

Українські шаровари, які?(широкі,  просторі, червоні).

 

Українська спідничка, яка?(невеличка, зручна, яскрава, вишита, пряма).

 

Українські чобітки, які?(червоні, міцні, високі, невисокі, зручні)

 

Український віночок, який?(різнокольоровий, гарний, квітучий, барвистий).

 

Вчитель Подивіться ось на віночок. Діти назвіть будь-ласка квіти з яких складається наш віночок? (мак, чорнобривці, ромашка, волошка. )

Молодці!

Діти! Давайте уявимо себе квітами.

 

Психологічна хвилинка

Потягнулись квіти пелюстками до сонечка(заплющили очі)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Загойдались під вітром.

 

Похилилися, присіли,

доторкнулися до матінки-землі,

відчули її тепло,

і знову розправили свої пелюстки і закружляли. СІЛИ.

 

Вчитель: Діти, до нас завітали гості – це калина та волошка.

(З’являються Калинка та Барвінок)

 

Калинка: Доброго ранку, ліси і поля!

 

                  Доброго ранку, плането Земля!

 

Волошка: Щастя й здоров’я всім людям бажаємо,

 

                    З ранку у школу ми поспішаємо!

 

Вчитель Калинка і Волошка знають гарну легенду, і хочуть її розповісти.

(Розповідання легенди).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Волошка: Давно – давно  жила колись жінка. І було в неї три сини. Росли вони чесними, сміливими, дуже любили свою матусю. Підросли вони, і вирішили піти у світ. Вирушив у дорогу найстарший син. Мати на згадку про себе подарувала йому золоту корону з трьома промінцями. Пішов син між люди.  Як його звали ?  (Тризуб).

 

Калинка: Настала черга середнього сина. Йому мати подарувала в дорогу синьо-жовту тканину. Своїми звитяжними ділами прославляв він свою матір. Яке ім’я одержав середній син?  (Прапор). А там, де був найменший син, завжди лунала дзвінкоголоса пісня. Адже мати своєму наймолодшому сину подарувала красивий, солов’їний голос. І одержав син за свій голос і величний спів, ім’я Гімн.

 

Вчитель Ось діти подивіться на наші державні символи.  

 

Прапор- символ незалежної держави.

А що ви діти знаєте про прапор?

(Прапор України- блакитно-жовтий. Його кольори означають синє небо та золоту ниву. Кольори на прапорі читають згори донизу.)

 

Сергій : Прапор – це державній символ

Він є в кожної держави,

Це для всіх ознака сили,

Це для всіх ознака слави.

Синьо-жовтий прапор маєм:

Синє- небо, жовте- жито,

Прапор свій оберігаєм,

Він святиня, знаєм всі ми!

 

Вчитель А що ти Україно можеш нам розповісти про тризуб?

(Тризуб- це герб України. Він золотий на голубому тлі. Відображає триєдність життя: батько- мати- дитя, які символізують собою силу, мудрість, любов.)

 

Дарина:  Тризуб- немов сім’я єдина,

Це тато, мама, і дитина.

Живуть у мирі і любові,

На Україні вольній, новій.

 

Вчитель Державний Гімн України- це урочиста пісня, символ нашої державної єдності.

Як називається він ? («Ще не вмерла Україна і слава, і воля…»)

Кто написав слава гімну? (.Слова гімну написав поет Павло Чубинський,)

 А музику?  (композитор Михайло Вербицький.)

 

 Слава нашій Україні,

Не вмируща слава.

Стійте струнко,

В цю хвилину – лине

Гімн держави.

(гімн зі словами і діти поють)

 

Вчитель Тепер перевіримо, які державні символи ви запам’ятали. Це завдання ми виконаємо по групах. Капітаном 1 групи буде – Калина, а капітаном 2 групи – Волошка.

Дидактична гра «Священні символи»

Діти вам необхідно буде витягнути з мішечка пелюстки. Якщо він буде червоного кольору то як ви вважаєте у чиїй ви команді? А якщо блакитного, то у чиїй? Капітани візьміть будь ласка  мішечки і сформуйте собі команди.

(Діти діляться на команду Калинки, і команду Волошки.)

За сигналом ви повинні скласти картинки, приклеяти їх до картону,  та розповісти, що вони означають.

Перемагає команда, яка швидше впорається із завданням.

(включити пісню «Ой, смереко»)

(діти розповідають про картинки які в них вийшли)

Вчитель: діти і на завершення нашої класної години, я би хотіла щоб ми з вами прикрасили нашу карту України -  квітами, щоб наша Батьківщина стала ще красивішою, ще багатшою, ще мальовничішою.

Але квіти ми з вами сформуємо з наших пелюсток, які ви отримали у попередньому конкурсі. Вам необхідно відповісти на одне питання – Що ви бажаєте нашій Батьківщині? Подумайте хвилинку і напишіть відповідь на листочку.

Написали?

А тепер по черзі помістить свій пелюсток на карту та розкажіть нам що ви бажаєте Батьківщині!  

Погляньте, яка краса! 

Вчитель. А зараз кожен з вас скуштує шматочок цього короваю, щоб дорога ваша до знань, до щастя була освітлена сонцем любові до рідного краю, до нашої милої України. І щоб усі ви, діти, були завжди здорові та ситі, жили у злагоді та мирі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bottom of page